"Tarihi canlı bir savaş alanı, bir ideolojik çatışma bölgesi olmaktan kurtarmamız lazım"

 

Özbek İnanır Anı Kupası Lefkespor’un…

Lefke Türk Spor Kulübü 10. hazırlık oyununda Lefke’de Binatlı Yılmaz Spor Kulübü takımı ile karşı karşıya geldi. Lefkespor’un önemli isimlerinden olan merhum Özbek İnanır anısına düzenlenen oyun Lefke 16 Ağustos Zafer Stadı’nda oynandı.

… Özbek İnanır (05.04.1984 - 06.06.2015)… Lefkespor’un sevilen, disiplinli ve futbol sevgisi tartışılmaz oyuncularındandı. Oynadığı dönemde Lefkespor hücumunun vazgeçilmezlerindendi. Lefkespor tarihine ismini yazdıran bir isim. Özellikle hücumda son vuruşu mükemmel olan bir oyuncu olarak anılmaktadır. Belli dönemlerde Binatlı YSK ve Gaziveren SK’de de futbol oynadı. Yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı 31 yaşında, genç yaşta hayata veda etti.

“Arap” lakabıyla da tanınan Özbek İnanır’ın anısı Lefke ve Lefkesporlularının kalbinde hep daim yaşayacaktır.

Bu vesileyle kendisini rahmetle anıyoruz…

Lefkespor vefa örneklerinden birisini daha göstererek Özbek İnanır Anı Maçı düzenledi. Bu Anı Maçı aslında İnanır’ın vefat ettiği 2015 yılından beri her yıl lig öncesi Lefkespor’la Binatlı YSK arasında oynanmaktadır. Dün 6.sına şahitlik ettik (Pandemiden dolayı 2020 yılında turnuva düzenlenmemiş). Şimdiye kadar anı maçının kupalarını 4 kez Lefkespor [(2015: LTSK-Binatlı YSK 1:1 - penaltılarla 6:4), (2016: LTSK-Binatlı YSK 4:0), (2018: LTSK-Binatlı YSK 2:1),  (2019: LTSK-Binatlı YSK 3:2) ve 1 kez Binatlı YSK (2017: LTSK-Binatlı YSK 0:1) kazanmışlardır. Bu anı maçlarının Özbek İnanır anısına yıllarca devam etmesini diliyorum…

*          *          *

Oyuna gelecek olursak Lefkespor uzun aradan sonra lig öncesi son hazırlık oyunlarında ilk defa olarak ilk 11’ine yakın bir kadroyla sahaya çıktı. İlk 11 demememin nedeni Aykut Esmerarslan ve Kemal Solkanat gibi takımda direk oynayacak iki oyuncunun sakatlıktan daha dönmemeleridir. Sakatlıktan sonra çalışmalara başlayan Aykut ve Kemal’in sahalara dönmesi yakındır. Yine bu kategoride değerlendirilebilecek Mehmet Volkan bulunmaktadır ki uzun süredir takımla antrenmanlara çıkmamakta ve takımdan ayrılmış gibi görülmektedir. Burada kesin bir ifade kullanmamamın nedeni daha önce aynı veya benzer durumda olan Kaan Savaşkan’ın bir süre sonra takıma dönmesi oldu. Mehmet ve Lefkespor için de hayırlısı olmasını diliyoruz.   

Dünkü oyunda merak edilen birkaç konu vardı: Uzun süreden sonra bir arada oynama şansı bulmuş oyuncular sezon öncesi nasıl bir oyun sergileyeceklerdi? Hazırlık oyunlarında parça parça sergilenen olumlu oyun, kareler bu oyunda bir araya getirilip bütünlük oluşturula bilinecek miydi? Hücum hattında katkı koymak amacıyla yabancı kontenjanından takıma kazandırılan Hermann’ın bekleneni karşılayacak mıydı?

Dünkü oyunda Toygar hoca savunmanın merkezine Anzhi ve Kaan’ı yerleştirerek sağ ve sol beklerine bir az daha serbestlik tanıdı. Sağ ve sol beklerin ileri çıkmaları, bindirme yapmaları olumlu gelişmelerdi. Takımın baskısını ve üretkenliğini artırdı. Bundan dolayı da oyuna başlanılan 4-4-1-1 sistemi zaman zaman izleyicilere 2-5-3 sistemi görüntüsü verdi. Böyle olduğu takdirde de savunmadan top çıkışlarında aksaklıklar yaşandı. Bu da Semih’in ve zaman zaman da Kasım’ın geriye kadar gelip top istemesine neden oldu. Bu geri dönüşler özellikle de orta saha ile hücum hattı arasındaki uyumu bozdu. Burada tabi ki yine de Semih’in yükünün hafifletilmesi uyarısını belki de tekrarlamak gerekiyor.

Lefkespor oyuncularının istekli ve baskın oyun sergilemek istemeleri olumluydu. Oyunun bazı bölümlerinde hızlı çıkış ve hızlı pas trafiği rakip kalede tehlikelere dönüştü. Fakat son vuruşlarda yaşanan sıkıntılar golün erken gelmesini engelledi. Bu arada genç rakip takımın dinamik oyunu, orta sahayı kalabalık tutması da Lefkespor’un rahat oynamasını, oyun kurmasını engelleyen diğer etkenlerdi.

Lefkespor hazırlık oyunlarında parça parça sergilediği olumlu oyunun dün bütüne dönüştürmede zorlandı. Tabi ki bu bir günde, bir oyunda gerçekleştirilecek bir özellik değildir. Zamana ihtiyaç vardır. Ligin başlamasına kadar yapılacak hazırlık oyunlarında Toygar hocanın bu konu üzerinde duracağını düşünüyoruz.

Hermann’a gelince, Kıbrıs ligini bilen bir oyuncu. Daha önceki yıllarda Çetinkaya takımında oynamış. 26 Ağustos’tan beri takımla antrenmana çıkmaktadır. Takıma geç katılması ve karantina sürecini yaşamasından dolayı eksiklikleri bulunmaktadır. Kafa ve ayağını iyi kullanmaktadır. Fakat şimdilik ağırdır ve son vuruşlarında başarılı değildir. Oyunda 23. dakikada Mehmet Toros’un al da at dediği topu dışarıya attı. Birçok kafa toplarıyla karşılaştı ama vuruşları isabetsiz oldu. Kumaşı iyi fakat daha formunda değildir. Dolayısıyla hücum hattında Kasım’ın önünde oynayacak, ceza sahasına hızlı koşular yapacak, pas verip pas alacak, gerektiğinde Kasım’a alan açacak bir kan mıdır Hermann diye sorarsınız bu konuda soru işaretlerim var. Şimdilik soru işaretlerimizi Hermann’ın antrenman eksikliklerine bağlayıp önümüzdeki oyunlarını umutla bekleyeceğiz.

Bu arada gollerine devam eden genç Seydi Sümer ile ilgili de birkaç kelime etmek lazım. Toygar hocam bu oyunda Seydi’ye daha fazla süre tanıdı. İlk yarının 37. dakikasında Mehmet Toros’un yerine oyuna girdi. Yani Seydi git gide daha fazla süre almaya devam ediyor. Hocanın da ona güveni gün gittikçe artıyor. Hocanın bu güvenini boşa çıkarmayarak fırsatçılığını da kullanarak Kasım’ın ortasında seken topa hamlesini yaptı ve golünü attı. Bu olumlu gelişme yanında iki not eklemek isterim. Toygar hocanın Seydi’nin üzerinde daha fazla titremesi gerekiyor. Daha fazla süre verme konusunda belki de acele etmemesi lazım. Şimdilik uzun süre aldığında genç Seydi’nin yıpranma ihtimali vardır. Ayrıca Seydi’nin sahanın her yerinde pres yapma girişim verimliliğini düşürecektir. Bunun yerine özelliklerine göre alanı kullanması, geriden top alış verişlerine girmesi ve hızını ve tekniğini kullanması önemlidir.   

Son olarak sezon öncesi takımda ve antrenmanlarında gördüğüm bir eksiklikten de bahsetmek isterim. Ama ona geçmeden konuyla ilgili bilinen bir fıkrayı aktarayım:

“Alex De Souza'nın tercümanı Samet Güzel anlatıyor:

Bir lig maçında tehlikeli bir yerden serbest vuruş oldu ve topun başına her zamanki gibi Alex geçti. Fakat o sırada Mehmet Topuz da geldi, serbest vuruşu kullanmak istediğini söyledi. Tansiyonu yüksek bir maç olmadığından dolayı herkes Alex’in izin vereceğini düşündü ama Alex herkesten farklı düşündüğünü milyonlarca kişiye göstermekten çekinmeyecek kadar cesaretliydi. Kabul etmedi ve serbest vuruşu gole çevirdi.

Maç sonrası soyunma odasına girer girmez beni kolumdan tuttu ve derhal Mehmet Topuz’la konuşmak istediğini söyledi. Mehmet Topuz o an çok duygusaldı.

Alex şunları söyledi:

‘Bir sonraki maç yine serbest vuruş olsun, yine topun başına gel. İnisiyatif bende olduğu sürece sana yine attırmam. Çünkü neden biliyor musun? Ben her hafta antrenman sonrası onlarca serbest vuruş çalışırken, sen çoktan duşunu almış, odanda yatıyor oluyorsun. Bir kere seni yanımda çalışırken görmedim. Bu yüzden kusura bakma, sen ne zaman benimle birlikte mesai verirsin, o zaman kendi ellerimle topu sana veririm. Senin duygularını anlıyorum ama şu anda serbest vuruş kullanmayı hak etmiyorsun.’

Evet, yukarıdaki fıkradan farklı olarak takımımızda antrenmanlarda ve antrenman sonralarında serbest vuruş veya köşe atışları denemeleri çok az çalışılmaktadır. Dünkü oyunda serbest vuruş ve köşe atışları çok oldu. Serbest vuruşlarımızı genelde Kasım veya Yılmaz kullanıyor. Geçen yıllarda serbest vuruşlardan gollerine alıştığımız Kasım’ın veya Yılmaz’ın bu yeteneklerini bu sene hazırlık oyunlarında göremiyoruz. Toygar hocanın antrenmanlarda bu konu üzerine gitmesi takımın serbest vuruş ve köşe atışında gol verimliliğini artıracaktır.

Lefke Türk Spor Kulübü – Binatlı Yılmaz Spor Kulübü 1:1 (penaltılardan 5:3)

Goller: Seydi Sümer (dk. 71) (Penaltılardan: Rahmi Çelik, Kouao Hermann, Semih Ünaldı, Kasım Tağman),  - LTSK     

Cenkay Yarışan (dk. 61), (Penaltılardan: Fikri Arslan, Abdullah, atamayanlar: Bahaettin, Sertaç), - BYSK

Lefke Türk Spor Kulübü:

Mehmet Özeralp, Anzhi, Kaan Savaşkan (85. dk. Batılay Uskuri), Mustafa Tahsildaroğulları, Mehmet Toros (37. dk. Seydi Sümer), Yakup Esmerarslan (46. dk. Aziz Özsakallı), Semih Ünaldı, Yılmaz Şipal (81. dk. Berk Öreç), Rahmi Çelik, Kasım Tağman, Kouao Hermann.  

Yedekten oyuna girmeyenler: Ramazan Baytekin, Mert Akbatu, Tuncay Kurt, Umut Gurban, Serdal Sümer, Oğuz Davutoğlu, Şevket Us, Berhan Gümüşhan, Yılmaz Çetin, Ali Kurt, Salih Beyoğlu.

 272 05-09-21

  Paylaş   Tweetle   Paylaş   Paylaş   Gönder
Copyright © 2017 Doç. Dr. Elnur Ağayev | Bu sitedeki tüm görsel materyallerin hakkı saklıdır.
×
×

Avatar
Hatırla beni