"Tarihi canlı bir savaş alanı, bir ideolojik çatışma bölgesi olmaktan kurtarmamız lazım"

 

“İmparator”un Hediye Tercihi…

17 Mayıs’tan beri devam eden uzun hazırlık devresinden sonra Lefke Türk Spor Kulübü AKSA Super Ligi’ni dün deplasmanda Mesarya SK takımıyla yaptığı maçla açtı.

2016 yılında kurulan Mesarya SK takımı kısa süre içinde süper lige çıkma başarısı göstermiş. Bundan dolayı olacak ki dün Paşaköy’de ve maçın oynandığı Paşaköy 100. Yıl Stadı’nda büyük bir heyecan vardı.

Uzun yolculuktan sonra maça kısa süre kala Paşaköy’e vardık. Vardık diyorum çünkü kalabalık bir ekiple Paşaköy’e çıkarma yapmıştık: Hanım, iki oğlan ve ben. Ailece maç izlemenin keyfini başka bir şey vermez. Süremiz kısa olduğunda Paşaköy’ü dolaşma şansımız olmadı. Çünkü maç bitimi de hemen dönüşe geçmemiz lazımdı ve bizi uzun bir geri dönüş yolu bekliyordu. İlk izlenimim Paşaköy temiz, düzenli, yolları asfalt olan bir köydür. Çarşıdaki modern yapılı alış veriş merkezi de dikkati çekti… 

Paşaköy 100. Yıl Stadı’nda ayrı bir heyecan vardı. Yeni tamirden çıkmış ve saha çimleri değiştirilmiş stat köşe kısımlarını görmek bir az zor olsa maç izlemek için uygundu. Stat tıklım tıklım doluydu. Mesarya SK seyircileri süper ligde ilk maçlarına şahitlik etmek istiyorlardı. Onun heyecanı vardı. Ve yine her zamanki gibi sadık Lefke taraftarları da takımlarını yalnız bırakmamış ve tribünde çoğunluğu ele geçirmişlerdi.  

*          *          *

LTSK sahaya son hazırlık maçlarında şekillendirdiği kadrosuyla çıktı. Geri dörtlüde sağda Anzhi, solda Rahmi Çelik, orta stoper mevkiinde Aykut Esmerarslan ve Kaan Savaşkan. Sol açıkta Yılmaz Çetin, sağ açıkta Mehmet Toros, savunmanın önünde Yakup Esmerarslan ve orta sahanın merkezinde Semih Ünaldı. Orta sahanın önünde Yılmaz Şipal ve hücumda Kouao Hermann. Takımın sahaya dağılışı 4-4-1-1 görünümündeydi. Takımda taraftarların da dikkatini çeken bir değişiklik vardı. Takımın “kralı” Kasım Tağman ilk 11’de yoktu. Bir taktik gereği değilse hafta içi antrenman eksikliğinden dolayı bu kararın alındığı düşünülmektedir.

Rakip takım ise daha çok savunmayı ve orta sahayı kalabalık tutarak ileride A milli takımda da oynamış hücumcuları Mustafa Yaşinses’i bırakmıştı.

Takımlar birbirlerini tartarak oyuna başladılar. LTSK’nın son hazırlık maçlarını izleyen Mesarya SK ekibi anlaşılan rakibinin savunmasını zayıf olarak tespit etmişlerdi.  Maç boyunca savunmalarından topu ileriye Lefke savunmasının arkasında Mustafa ile buluşturmaya çalıştılar. İlk yarıda zaman zaman Aykut ve Kaan’ın yaptıkları hatalar sonucu az da olsa tehlikeli pozisyona girebildiler. Fakat burada ilk yarıda süreklilik sağlayamadılar. Hücum organizasyonları, kanatları kullanma becerileri eksik kaldı.

LTSK ise orta sahayı ve kanatları kullanıp çıkmaya çalışsa da bir türlü organize olamadı. İlk yarının ilk 25 dakikasında rakip ceza alanına girilemedi ve etkili bir hücum organizasyonu da gerçekleştirilemedi. Takımlar ileri çıktıklarında da ilk maçın verdiği psikolojik durum olacak ki öncelikle savunmayı kalabalık tutmaya çalıştılar. Bu sürede de her iki takımın telaşlı olduğu da gözlemlendi.

LTSK’nın ilk tehlikeli atağı 28-31 dakikalarda yaptığı set oyunu sonucu gerçekleşti. Fakat bu set oyunu kısa sürdü. Lefke takımı özellikle sağ kanatta zaman zaman savunmadan Anzhi’yi de ileri çıkararak tehlike oluşturmaya başladı. Lefke takımının golü de bu kanattan geldi. Savunmadan ileri çıkan ve Toros’tan seken topu takip eden Anzhi ceza sahasına girdi ve uygun durumda olan Hermann’ı gördü. Sonuncusuna da sadece dokunmak kaldı.

İkinci yarıya LTSK Toros’un yerine Kasım’ı alarak başladı. Tabi Kasım’ın oyuna girişi takımın saha düzenini de değiştirdi. Kasım hücumun arkasındaki mevkiine geçince doğal olarak da Yılmaz Şipal sol açığa ve sol açıkta oynayan Yılmaz Çetin sağa geçti. Tehlikeli olmayan karşılıklı gol arayışları sürerken geri dönüşlerinde hızlı hareket eden Lefke takımında ikinci yarının ortalarına doğru yorgunluklar kendini göstermeye başladı. İleride rakibin çıkışları için baskı yapılamayınca Lefke takımı tamamen sahasına hapsoldu. Semih’in ve kısa süre sonra Aykut’un da sakatlanıp oyundan çıkması Lefke takımını zor duruma soktu.

Mesarya takımı oyunun son 15 dakikasını doldur boşalt taktiğiyle geçirdi. Mesarya takımı bu dakikalarda büyük heyecan yaratsa da Lefke savunması, özellikle uzun boylu Kaan ve Anzhi rakibe geçit vermedi. Kaleci Mehmet’le beraber oyunun iyilerinden olan Anzhi ve soyadı gibi savaşkanlığını ortaya koyan Kaan bu dakikalarda devleşen isimler oldular. Maalesef Lefke takımı savunmasından dönen topları hazırlıksız yakalanan rakip takım karşısında etkili değerlendiremedi.

Mesarya SK’nın baskısını azaltmak için kenardan Toygar hocanın yaptığı değişiklikler de savunmadaki Mustafa dışında etkili olmadı.  Sakatlıktan yeni dönem ve daha tam hazır olmayan Kemal Solkanat’ın çabaları yetersiz oldu. Yine orta sahaya Semih’in yerine giren Berk Öreç de varlık gösteremedi. Baskı yenilen mevkiden dolayı girenin Berk mi, Batılay mı olması gerektiği de ayrı bir tartışma konusuydu. Yine Kasım’ın da rakibi karşılamada yetersiz kalışı da vurgulanmalıdır. Tabi ki burada şahıslar üzerinden yürümek doğru olmaz belki. Çünkü rakibin rahat çıkışı takım baskısıyla engellenir.

Mesarya SK’nın bu dakikalarda doldur boşalt yapmayıp, ayağa oynaması, kanatları etkin kullanması, ortalar yapması mümkün olsaydı maç skorunun değişik olması muhtemeldi. Fakat Mesarya SK’da bunu yapacak eski A milli takım oyuncusu 7 numaralı İbrahim Çıdamlı ve 10 numaralı Mustafa dışında da birileri yoktu. Toygar hocanın ilerideki maçlar için bu baskıyı engelleme ve zamanında müdahale planı olmalıdır mutlaka.

LTSK kaliteli oyunculardan oluşuyor. Yetenekli ve teknik oyuncuları barındırmaktadır. Bunu sahanın her yerinde organizasyona dönüştürmeli ve sahaya yansıtmalıdır. Tabi ki bu bir oyunda edinilecek ve uygulanacak bir husus değildir. İlerideki haftalarda bunların gerçekleşmesi temennimizdir.

Takımın bazı oyuncuları üzerine tutuğum notları da paylaşmak isterim. Kaleci Mehmet dün yine de güven verdi. Kurtarışlarıyla dikkat çekti ve hatta zaman zaman atak başlatan isim oldu. Anzhi hem savunmada hava toplarında, hem de kullandığı kanatta bindirmeler yapmasıyla oyunun yıldızlaşanları arasındaydı. Tüm savunma da ona eşlik etti. Ama burada Aykut’la ilgili de ayrı bir not düşmek lazım. Son dönemde özellikle sakatlıktan döndükten sonra Aykut’un oyununda bir tedirginlik gözlenmektedir. Aldığı topu pas yapmakta geç kalınca ve rakip takımın baskısını görünce karar almakta zorlanıyor ve yanlış kararlar veriyor. Bunu sakatlıktan yeni dönüşüne bağlıyor ve kısa sürede geçmesini temenni ediyoruz. Orta sahada Semih ve Yakup yine oyunun iyilerindendi. Bu iki oyuncunun faul gördüklerinde tedirgin olmaya başlıyoruz. Çünkü mevkilerinde tercilerimiz fazla değildir. Semih’in geriye savunmamız arasına kadar gelip top alma arayışına girmediği zaman daha verimli olduğu dün görülen farklı bir özelliğiydi.  Dün Yılmaz Çetin’in ilk yarıda bulunduğu sol kanadı, ikinci yarıda bulunduğu sağ kanadı etkin kullanamadık. Kemal Solkanat girdikten sonra ve o alanda kullanabileceği geniş alan olmasına rağmen tehlike oluşturamadık. Yılmaz Şipal oyuna alışık olmadığı mevkide başladı ve ikinci yarı sol kanattaki aslı mevkiine geçti. Her iki mevkide de olumlu işler yaptı. Yılmaz eski güzel oyununa dönüşünün sinyallerini verdi.  Mehmet Toros son oyunlarda görev verilen sağ kanada alışmaya çalışıyor. Son olarak büyük umutlarla transfer edilen Hermann dün daha olumlu izlenimler uyandırdı. Özellikle ileri atılan hava toplarını kontrol edip pas yapmakta ve kafa toplarındaki etkinliğini gösterdi. Attığı golle de sezona moralli başlamış oldu.

*          *          *

Dün aynı zamanda İmparator lakaplı teknik direktör Toygar hocamızın doğum günüydü. Sabahtan hocayı kutladım ve “Ben asıl bugün takımınız LTSK’nın size vereceği hediyeyi merak ederim” notunu gönderdim. Kast ettiğim Mesarya KS - LTSK oyununda galibiyet alıp alamayacağımız idi. Anlaşılan hocamız Mesarya galibiyetini hediye olarak kabul edeceğini takıma hissettirmiş ve çocuklar da seve seve hediyelerini hocalarına taktim ettiler.   

Bu vesileyle doğum gününüzü tekrardan tebrik eder, sağlık ve mutluluklar, başarılı bir sezon diliyoruz, Toygar hocam.

*          *          *

Sonda bir notu daha aktarmam lazım. LTSK Genç takımı da dün deplasmanda Mert Akbatu’nun 20 ve 83. dakikalarda attığı güzel göllerle Mesarya SK genç takımını mağlup etti. Bu vesileyle takım teknik direktörleri Sayıner Seyitler ve Azmi Çoşkun’u, kulüp yöneticisi, takımın eksiklik yaşamaması için tam gününü harcayan, takımın sorun çözücüsü ve Halil Abisi Halil Akbatu’yu, malzemecisi Abdullah Ağaoğlu’nu ve tüm takım oyuncularını galibiyet dolayısıyla kutluyor ve başarıların devamını diliyorum. LTSK A takımı alt yapıdan başlar…

Mesarya SK - Lefke Türk Spor Kulübü 0 : 1

Gol: Kouao Hermann (dk.42) - LTSK

Lefke Türk Spor Kulübü:

Mehmet Özeralp, Anzhi, Aykut Esmerarslan (83. dk. Mustafa Tahsildaroğulları), Kaan Savaşkan, Rahmi Çelik, Mehmet Toros (46. dk. Kasım Tağman), Yakup Esmerarslan, Semih Ünaldı (77. dk. Berk Öreç), Yılmaz Çetin (63. dk. Kemal Solkanat), Yılmaz Şipal, Kouao Hermann.

Yedekten oyuna girmeyenler: Ali Kurt, Batılay Uskuri, Oğuz Sonan Davutoğlu, Tuncay Kurt, Seydi Vakkas Sümer.


 

 

 342 20-09-21

  Paylaş   Tweetle   Paylaş   Paylaş   Gönder
Copyright © 2017 Doç. Dr. Elnur Ağayev | Bu sitedeki tüm görsel materyallerin hakkı saklıdır.
×
×

Avatar
Hatırla beni