"Tarihi canlı bir savaş alanı, bir ideolojik çatışma bölgesi olmaktan kurtarmamız lazım"

 

Anı Kupası Girne Halk Evi’nin…

Lefke Türk Spor Kulübü 8. hazırlık oyununda Lefke’de Girne Halk Evi takımı ile karşı karşıya geldi. Lefkespor ve Kıbrıs futbolunun önemli isimlerinden olan Osman Solkanat anısına düzenlenen oyun Lefke 16 Ağustos Zafer Stadı’nda oynandı.

Konuya geçmeden önce aynı gün Lefke’de yaşanan cenaze törenini anmadan edemeyeceğim. Oyundan yarım saat önce Lefke çok değerli bir evladı, değerli bir hocası ve değerli bir insanıyla vedalaştı, Salih Suphi hocamızla. Salih Suphi hocamız efendiliğiyle, yardımseverliğiyle, bilgisiyle, kültürüyle Lefke’nin ve Lefke Avrupa Üniversitesi hoca ve öğrencilerinin çok kazanımlar edindiği saygın hocalarındandı. Yaşamının çok verimli bir döneminde aramızdan ayrıldı… Çok çevreden insanlar Lefke Kabristanı’ndaydı ve hocamızı gözyaşı içinde ebedi ikametgâhına yolcu ettiler. Bu vesileyle Salih Suphi hocamıza Allah’tan rahmet ve yaslı ailesine sabırlar diliyorum.

Osman Solkanat (11.02.1959 – 23.08.2010)… Lefkespor’un ve Kıbrıs futbolunun disiplinli ve futbol aşığı oyuncusu. Sol açık ve ileri ikilinin vazgeçilmezlerinden. 1980’lerin ve ayrıca Lefkespor tarihinin 11’inde yer alacak bir isim. Bir dönem de Denizli ve Gaziveren’de futbolcu olarak görev yapmıştır. Oyunculuğu yanında sahadaki hırsı ve saygın kişiliğiyle de tanınan Osman Solkanat, 2010 yılında halı saha maçı sonrası kalp yetmezliğinden genç yaşta hayata veda etmiştir.

Osman Solkanat, şu anda Lefkespor’da teknik direktör yardımcısı olan Arif Solkanat ve futbolcu Kemal Solkanat’ın babası, Lefkespor’un efsane futbolcu ve teknik direktörlerinden Mehmet Solkanat’ın kardeşi ve Lefkespor’un “kral” lakaplı hücum oyuncusu Kasım Tağman’ın dayısıdır.    

 Osman Solkanat’ı rahmetle anıyoruz…

Lefkespor bir vefa örneği göstererek her yıl lig öncesi Osman Solkanat Anı Maçı düzenlemektedir. 2011 yılından beri düzenlenen turnuvanın bu yıl 10.su düzenlendi (Pandemiden dolayı 2020 yılında turnuva düzenlenmemiş). Şimdiye kadar anı turnuvasının kupalarını 7 kez Lefkespor [(2011: Lefkespor-Düzkaya Kültür Ocağı SK), (2012: Lefkespor - Lapta Türk Birliği SK), (2013: Lefkespor - Denizli), (2014: Lefkespor - Çetinkaya TSK), (2015: Lefkespor - Bostan Bağcıl), (2018: Lefkespor - Türk Ocağı Limasol), (2019: Lefkespor - Baf Ülkü Yurdu SK)] 1 kez Yeni Cami AK (2016: Lefkespor - Yeni Cami AK), 1 kez Baf Ülkü Yurdu SK (2017: Lefkespor - Baf Ülkü Yurdu SK) ve 1 kez Girne Halk Evi (2021: Lefkespor - Girne Halk Evi) kazanmışlardır. Bu anı maçının daha çok yıllar Osman Solkanat’ın anısını yaşatma adına devam etmesini diliyorum…

*          *          *

Oyuna gelecek olursak önceki hazırlık oyunlarıyla kıyaslandığında sahada daha sönük bir oyun vardı. Çünkü Lefkespor‘un 11’de yer alan Mehmet Özeralp, Aykut Esmerarslan, Mehmet Volkan, Mehmet Toros, Kemal Solkanat’ın sakatlıklarından dolayı sahada olmaması ve ayrıca 24. dakikada Yakup Esmerarslan’ın da sakatlanıp dışarıya alınması oyunu bir gözlem oyunu olmaktan çıkarttı. Ama yine de 2-3 ayrıntıyı vurgulamakta fayda vardır.

24. dakikada Yakup’un sakatlanıp dışarıya alınmasına kadar Lefkespor daha çok oyunu kendi sahasında kabul etti. Bu anlarda savunma, her ne kadar toplanma bir savunma olsa da, çok da açık vermedi fakat bunun karşılığında takım ileri çıkmakta zorlandı. Batılay’ın oyuna alınmasıyla oyunun şekli bir nebze de olsa değişti. Daha ileride basma, top kapma, topu olumlu kullanma arayışları sonucu Lefkespor’un golü geldi. Orta sahada topu alan Yılmaz Çetin Kasım Tağman’ı gördü. Kasım’la Yılmaz Şipal arasında yaşanan verkaç sonucunda kaleciyle karşı karşıya kalan Kasım golünü yazdı. Bu yaşananlarla Toygar hoca bir daha savunma oyununda Yakup’u, hücum veya ileride baskı kurma oyunlarında Batılay’ı tercih edeceğini gösterdi.

Toygar hoca ileride Kasım’ın önünde Yılmaz Çetin’le oyuna başladı ve zaman zaman da Yılmaz Şipal’la yer değiştirdi. Bu arayışlarda Yılmaz Çetin olumlu izlenimler verdi. Zaten sahanın iyilerindendi aynı zamanda. Bu mevki için yönetimin yaptığı arayışlarının olumlu sonuç verdiği ve yakında Karadağ’da yeni bir yabancının takım antrenmanlarına katılacağı söylenmektedir.

Anzhi uzun süreden sonra bu hafta takımla antrenmanlara çıkmaya başladı. Oyunda da 21 dakika süre aldı. Antrenman eksikliğine rağmen ilerisi için iyi sinyaller verdi.

Toygar hoca oyunun ikinci yarısında genç takımdan aldığı oyuncuları sahaya sürdü. Gençlerin her yönüyle daha çok antrenmana, oyuna, zamana ve tecrübe kazanmaya ihtiyaçları olduğu görüldü.

Bu vesileyle Osman Solkanat Anı Kupasını kazanan Girne Halk Evi’ni kutlar, yeni çıktıkları süper ligde başarılar diliyorum.

  

 

Lefke Türk Spor Kulübü – Girne Halk Evi 1:2

Goller: Kasım Tağman (dk. 34) - LTSK     

Yiğit Taşkın (dk. 63), Mehmet Erfenike (dk. 65), - GHE

Lefke Türk Spor Kulübü:

Ali Kurt (82. dk. Ramazan Baytekin), Oğuz Davutoğlu (69. dk. Anzhi), Aziz Özsakallı (69. dk. Serdal Sümer), Rahmi Çelik (69. dk. Mehmet Çakıl), Mustafa Tahsildaroğulları, Yılmaz Şipal (46. dk. Seydi Sümer), Yakup Esmerarslan (24. dk. Batılay Uskuri), Semih Ünaldı, Tuncay Kurt (63. dk. Umut Gurban), Yılmaz Çetin, Kasım Tağman (60. dk. Mert Akbatu).

Yedekten oyuna girmeyenler: Mehmet Özeralp, Berhan Gümüşhan, 

 

 320 23-08-21

  Paylaş   Tweetle   Paylaş   Paylaş   Gönder
Copyright © 2017 Doç. Dr. Elnur Ağayev | Bu sitedeki tüm görsel materyallerin hakkı saklıdır.
×
×

Avatar
Hatırla beni