"Tarihi canlı bir savaş alanı, bir ideolojik çatışma bölgesi olmaktan kurtarmamız lazım"

 

Güzel Oyun ve Verilmeyen Gol

Lefke Türk Spor Kulübü son yıllarda şansı pek tutmadığı Yenicami AK ile AKSA Super Ligi’nin 3. haftasında Lefkoşa Atatürk Stadı’nda gece maçında karşı karşıya geldi. Geçen hafta kendi sahasında Küçük Kaymaklı TSK’ya kaybetmenin verdiği üzüntü ve ayrıca Yenicami AK’ya karşı son yıllarda oynanan 6 maçta beş yenilgi ve bir beraberliğin alınması da maç öncesi bir psikolojik tedirginlik oluşturmuştu. Kaptan Aykut Esmerarslan’ın sakatlığı devam ederken son antrenmanda Yakup Esmerarslan’ın da sakatlanması maç öncesi olumsuz görüntülerdendi.

Yenicami AK ise maça gelirken ligin ilk haftalarında aldığı iki beraberlikten sonra doğal olarak sahasında 3 puanla tanışmak istiyordu. Maç BRT2’den canlı yayınlansa da Lefke ve Yenicami seyircilerinin maça ilgisi büyüktü.

*          *          *

LTSK geçen haftaki Küçük Kaymaklı TSK maç kadrosunda iki değişiklik yaparak sahaya çıktı. Yine de zorunlu bir değişiklik vardı. Aykut Esmerarslan’dan sonra haftanın son antrenmanında bu sefer ikizi Yakup Esmerarslan sakatlandı. Bundan dolayı da oyunu yedek kulübesinden izlemek zorunda kaldı. Diğer bir değişiklik ise Kemal Solkanat’ın iyileşip artık ilk 11’de oynayacak duruma gelmesiyle ilgiliydi. İki haftadır yedek başlayan Kemal bu sefer ilk 11’de kendisine yer buldu. Ve Yılmaz Çetin yedek kulübesine çekildi.  Bu sakatlık ve geri dönmelere bağlı olarak Toygar hoca saha içinde de bazı değişiklikler yapmıştı. Sol bekte oynayan Rahmi Çelik, Yakup’un sakatlığında ön liberoya çekildi. Rahmi’nin yerine sol bekte daha önce de bu mevkide görev almış Mehmet Toros oynadı. Kemal sağ, Yılmaz Şipal sol, orta sahada ise her zamanki gibi Semih Ünaldı vardı. Kasım Tağman hem ileride hücumda baskı uygulayacak, hem de orta sahaya yardım edecekti. İleride ise Hermann vardı.

Bu oyun şekli ve oyuncu yerleşimiyle Lefke takımı oyuna hızlı başladı. Orta sahada yapılan ataklar sağ ve sol kanattan da desteklenince Lefke takımının golü erken geldi. 3 dakikada ceza sahası içinde Kasım’ın şutunda direkten dönen topu takip eden Kemal’a faul yapıldı ve hakem penaltı noktasını gösterdi. Kasım penaltıyı gole çevirdi.

Lefke takımının baskılı oyunu golden sonra da devam etti. Özellikle Semih, Kasım ve Hermann’la Lefke takımı uygun pozisyonlar bulsa da pas tercihlerindeki yanlışlık veya son vuruşlardaki isabetsizlik, zaman zaman da Yemicami kalecisinin başarılı kurtarışları ikinci golün gelişini engelledi.

Yenicami takımı ise ileride Moses’i bırakıp ona uzun toplar atarak Lefke takımını kanatlardan geçmeye çalıştı. Bu anlamda Lefke takımının sağ kanadını geçmede başarısız oldular. Çünkü bu kanatta Kemal veya Mustafa’dan seken toplara Kaan zamanında müdahale ederek rakip takıma şans tanımadı. Rakip Lefke takımının sol kanadından ancak pozisyonlar bulabildi. Yılmaz ve Mehmet’ten seken toplara müdahalede Anzhi’nin yetersiz kalması rakibe bu mevkiden tehlike yaratma şansı tanıdı. Bu tehlikeli durumlarda kimi zaman rakibin şutları kaleden aralı gitti, kimi zaman da Mehmet kurtarışlar yaparak tehlikeleri savuşturdu.

Lefke takımının orta sahayı kalabalık tutması savunmadan dönen topları hızlı ve isabetli kullanmasına neden oldu. Rahmi’nin hızlı çıkışta topun akışını ve isabetini saklaması Semih’in daha rahat hareket etmesini sağladı. Bu da Lefke takımının daha fazla pozisyon üretmesi ve tehlike yaratmasıyla sonlandı.

Lefke takımı oyunun temposunu ayarlayan, ayağa pas yapan, kanatları ve orta sahayı verimli kullanan, takım boyunu kısaltıp biraz da enine oynayan, takım halinde ileri çıkıp takım halinde de dönüşler yapan, sabırlı ve telaşsız oyunuyla seyircilere keyifli bir ilk yarı izletti. 

İkinci yarının başlamasıyla Yenicami topu yükseltmeden yerden oynamaya başladı. Savunma boyunun yüksek olması Lefke takımının buradan geçilmez kılmaktadır. Fakat aynı başarı rakip takım yerden oynadığında sıkıntıya dönüşmektedir. Yenicami takımı ilk yarıdaki yüksek topların sayısını azaltınca yerden tehlikeler oluşturdu. Yorgunluk da kendini hissettirince Lefke savunmasında bireysel hatalar görülmeye başladı. Özellikle savunmasının sol tarafından başlayan bu hatalar zinciri takım savunmasında boşlular yaşanmasına neden oldu ve savunmadaki yerleşimi de olumsuz şekilde etkileri. Soldan ceza sahasına inen Yenicamili futbolcu penaltı noktasına doğru orta yaparken topa müdahale eden Lefkeli oyuncu olmayınca boş kalan Fatih dakikalar 61’i gösterdiğinde topu Lefke kalesine gönderdi. 

Golden sonra yorgunluk da kendini gösterince yedek kulübesi zengin olmayan Toygar hoca 70. dakikada Mehmet Toros'u oyundan alarak Yılmaz Çetin’e görev verdi. Yılmaz Çetin sağ kanada geçerken Kemal sol kanada alındı ve Yılmaz Şipal da sol beke çekildi. Yani elinde kulübe zenginliği olmayınca Toygar hoca saha içinde oyuncuların yerini değiştirerek oyuna müdahale etmeye çalıştı. Değişiklik bu dakikalarda baskı yiyen takımı rahatlattı.

Maçın sonraki dakikalarında kalelerde karşılıklı tehlikeler oluşturulsa da kalecilerin gününde olması, kale direkleri ve şutların isabetsizliği yeni golleri engelledi. Lefke kalesinde Mehmet’in gününde olması ve en azından iki net gollük pozisyonunu önlemesi yıldızlaşmasına neden oldu.  

Maçın kırılma noktası 75. dakikada Lefke takımının attığı gol olabilirdi. Yılmaz Şipal’in ceza sahası dışından ortaladığı topu Hermann omuzuyla yumuşatarak Rahmi’nin önüne bıraktı. Rahmi de sert şutla topu kaleye gönderdi. Orta hakem golü verdi. Maalesef yan hakem Olgun Canik’in kalkan bayrağı Lefke takımının futbol kuralları içinde attığı golün iptaline neden oldu. Yan hakemin gerekçesi Lefkeli oyuncunun elle oynaması oldu.

Bu golün iptali üzerine daha sonra sosyal paylaşım sitesinde aşağıdaki yorumu yapan Toygar hoca haksız da sayılmaz:

“6 antrenman, üç saat git gel 18 saat yolculuk 1200 kilometre yol, 10 saat antrenman, 4 grup toplantısı, iki takım analiz toplantısı, bir yanlış bayrak tüm olumsuzluklara rağmen 3. sırada olması gereken takım 11. sırada.”

*          *          *

Böylece Lefke takımı Yenicami deplasmanından bir puanla döndü. İki puan da yan hakemin yanlış bayrak kaldırması sonucu Lefkoşa'da bırakılmış oldu. İleride bu iki puan Lefke takımının ligdeki konumunu nasıl ekleyeceğini şimdiden kestirmek mümkün değildir. Umarım bu puanlar ileride aranmaz.

Yenicami AK ile oynanan oyun Lefke takımının bu mevsim oynadığı oyunlar arasında doğruların daha çok sahaya yansıtıldığı bir oyun oldu. Tabi ki doğru olmayan veya eksik yapılanlar da vardı. Yukarıda onlardan bahsedildi. Ama görünen şu ki, teknik ekip rakibi iyi analiz ettiğinde ve hazırlıklar bu analizler doğrultusunda yapıldığında Lefke takımının bu ligde yenemeyeceği veya puanlar alamayacağı takım yoktur.

Yan hakemin yanlış bayrak kaldırması sonucu kaybedilen puanlara tabi ki tepki gösterilecek fakat takılıp orada kalmamak lazım. Çünkü bu hafta daha zor olması beklenen Mağusa Türk Gücü maçı vardır. Rakibi doğru analiz ederek buna göre hazırlıkların yapılması lazım. Puan veya puanlar alınmayacak takım yoktur, analizlerini isabetli yapamayan ve buna bağlı olarak doğrularını oluşturmayan ve sahaya yansıtamayan takımlar vardır. 

Yenicami AK - Lefke Türk Spor Kulübü 1 : 1

Gol: Fırat Ersalan (dk. 61) – Yenicami AK: Kasım Tağman (dk. 3) – LTSK

Lefke Türk Spor Kulübü:

Mehmet Özeralp, Mustafa Tahsildaroğulları, Kaan Savaşkan, Anzhi, Mehmet Toros (67. dk. Yılmaz Çetin), Kemal Solkanat (86. dk. Berk Öreç), Rahmi Çelik, Semih Ünaldı, Yılmaz Şipal, Kasım Tağman, Kouao Hermann.

Yedekten oyuna girmeyenler: Ali Kurt, Yakup Esmerarslan, Batılay Uskuri,  Seydi Vakkas Sümer.

 

Lefke TSK’nın efsane futbolcusu Raif Uskuri anlatıyor:

İzmir’de okuyoruz. Hafta sonları Lefke’nin maçları için özel olarak Kıbrıs’a geliyoruz. Hafta içi de antrenmanlarımızı yapıyoruz. Bir gün bizi Manisa’ya götürdüler. Tevfik Lav isminde bir hoca vardı. Belki de ismini yanlış hatırlarım ama Tevfik Lav olduğunu düşünüyorum.

Antrenman sahasındayız. Hoca 21 topu dizdi kale önüne. Kaleci kaleye geçti. Benden de kaleye şut çekmemi istedi. Tüm topları şut çektim. Şut çekmelerim bitince hoca beni yanına çağırarak istatistiklerimi gösterdi. 7 isabetli, 9 yukarıdan, 3 sağ, 2 sol. Sonra dedi ki, “bak Raif, senin kaleye şut isabetin 21’de 7’dir. Bu çok düşük bir istatistiktir.” Türkiye ve dünya futbolundan örnekler verdi. Ama sonra “bunu düzeltmenin yolu vardır” dedi ve benden topa falso vererek ve yere dokundurarak şut atmamı istedi. Hocanın dediği şekilde şutları çektikten sonra istatistiklerimi gösterdi: 16 isabetli şut, 3 sağ, 2 sol. Hocanın dediğine göre yan topları isabetli kılmak çok da mümkün değildir. Ama kale üstünden gönderilen topları toplamak, isabetliye dönüştürmek mümkündür.

 237 07-10-21

  Paylaş   Tweetle   Paylaş   Paylaş   Gönder
Copyright © 2017 Doç. Dr. Elnur Ağayev | Bu sitedeki tüm görsel materyallerin hakkı saklıdır.
×
×

Avatar
Hatırla beni