"Tarihi canlı bir savaş alanı, bir ideolojik çatışma bölgesi olmaktan kurtarmamız lazım"

 

Hız ve Telaş…

Dün Lefke Türk Spor Kulübü Karadağ’da mevsimin ilk iç saha maçına çıktı. Artık yavaş yavaş son bahara giriyoruz. Havalar serinlemeye başlıyor. Sıcak, yakıcı yaz güneşinden sonra dün maç saatinde uygun bir futbol havası vardı. Lefkeli ve Küçük Kaymaklı seyirciler 16 Ağustos Zafer Stadı’nda kendilerine ayrılan yerleri nerede ise doldurmuşlardı. 

LTSK ilk oyununda rakip sahada Mesarya SK’yı yenmiş, Küçük Kaymaklı takımı ise sahasında Baf Ülkü Yurdu ile berabere kalmıştı. Bundan dolayı da Lefkeli seyirciler ikinci galibiyet, Küçük Kaymaklı seyirciler ise 3 puanla tanışmak için stattalardı.  

*          *          *

LTSK ilk 11’inde iki değişiklik yaparak sahaya çıktı. Bunlardan birisi zorunlu değişiklikti. Mesarya SK maçında sakatlanan takım kaptanı ve savunmanın vaz geçilmezi Aykut Esmerarslan maçı tribünden izlemek zorunda kaldı. Mesarya SK maçı sonrası doktor muayenesinden geçen Aykut’un daha 4-5 hafta sahalardan uzak kalacağı ifade edilmektedir. Sakatlığından yeni dönen Aykut’un yeniden sakatlanması hem toparlanması açısından, hem de Lefke takımına katkısı açısından zor bir süreç olarak görülmektedir. Bu vesileyle Aykut’a geçmiş olsun diyor ve kısa sürede iyileşmesini, takıma katılmasını temenni ediyoruz.

Mehmet Toros’un ilk 11’de başlamaması Lefke takımının bu oyundaki oyun düzeni ve Kasım Tağman’ın geçen haftadan farklı olarak ilk 11’de sahaya çıkmasıyla ilgili olmalı.

Takımın sahaya dağılımına bakıldığında geri dörtlüde sağda Mustafa Tahsildaroğlulları, solda Rahmi Çelik, orta stoper mevkiinde Aykut’un yokluğunda Anzhi ve Kaan Savaşkan vardı. Sol açıkta Yılmaz Şipal, sağ açıkta Yılmaz Çetin, savunmanın önünde Yakup Esmerarslan ve orta sahanın merkezinde Semih Ünaldı görev aldılar. Orta sahanın önünde Kasım Tağman ve hücumda Kouao Hermann vardı. Takımın sahaya dağılışı 4-1-4-1, zaman zaman da 4-4-1-1 görünümündeydi.

İlk 15 dakikada artık oyunun şekli, takımların ne oynayacakları belli idi. LTSK sağlı sollu ataklarla ileride baskı kurarak sonuca gitmeye çalıştı. Özellikle ilk yarıda Yılmaz Şipal’in kullandığı sol kanat daha fazla tercih edildi. Sol bek Rahmi Çelik’in de bindirmeler yapması rakip kale önünde tehlikeler oluşturmak bakımından önemliydi. Çünkü geçen hafta aynı taktik sağ kanatta denenmiş ve bu uygulama gol getirmişti. Orta sahada Semih Ünaldı’nın çabası dikkat çekiciydi. Bu sürede sağ kanadı kullanmada zafiyetler vardı. Sol kanatta yapılan bindirmeler sağ kanattan gerçekleştirilemedi. İlk yarıda bu kanat yeterince kullanılamadı ve rakip takımın buradan çıkışları daha tehlikeli oldu.

Kaymaklı takımı ise savunmayı çok ileri çıkarmayarak, orta sahayı da kalabalık tutup Lefke’yi sahasında kabul edip kontra ataklara gol aramaya başladı. Küçük Kaymaklı takımında özellikle birinci ve ikinci hatlar arasındaki uyum dikkatleri çekti. Rakibi karşılamaları, ayağa pas yapmaları, çıkışları üst düzeydeydi. Özellikle takımının gollerini atan Özgür ve Obada rakip takımın en iyileriydi. 36 yaşlı Özgür Ongun futbol aklıyla ve tecrübesiyle Lefke orta sahası ve savunması için tehlikeler oluşturdu. 32. dakikada ceza sahası hemen dışından verilen ceza vuruşundan attığı gol tecrübe kokuyordu. Fazla açılmadan, barajın üstünden belirlediği yakın köşeye topu göndermek ustalık isterdi. Bu tecrübeyi his ettirmiş olacak ki faul öncesi yanımda oturan arkadaşlarla golün olacağına karar vermiş ve görüntüsünü çekme kararı almıştık. Özgür’ün yanında Obada’nın ise hızı, top tekniği ve doğru koşuları yine Lefke savunmasına tehlike oluşturan diğer bir husustu.

İlk yarıda 26. dakikada Lefke takımının Hermann ile bulduğu net gol pozisyonu vardı. Fakat Hermann kaleye vurmak yerine pas vermeyi tercih edince pozisyonu kaçırmış oldu. Takımların tüm artı ve eksikliklere rağmen ilk yarı dengeli şekilde devam etti.

İkinci yarıya LTSK Yılmaz Çetin’in yerine Kemal Solkanat’ı alarak başladı. Anlaşılan Toygar hoca ilk yarıda aksayan sağ kanadı da etkin kılmak istedi. Değişiklik sağ kanada olumlu yansıdı. Tehlikeler oluşturuldu fakat bu sefer sol kanat etkisiz kalmaya başladı. Lefke takımı bu yarıda da baskısını sürdürdü. Fakat gol gelmeyince takımın direnci de zaman geçince düşmeye başladı. Sağ kanattan yapılan ataklar etkinliğini kaybetti.

Kaymaklı takımı ise geriye yaslanarak, pas yaparak hızlı çıkışlarına devam etti. Ve bu çıkışlarından birinde de kaleciyle karşı karşıya kalan Obada takımının ikinci golünü atarak Lefke takımının beraberlik umutlarını tüketti.

*          *          *

Lefke takımı Aykut’un eksikliğinde yeni savunma kurgusunda eksiklikler yaşadı. Özellikle Anzhi’nin bu kurgu içinde eksik kaldığı görüldü. Sağ bek mevkiinde oynamaya alışık olan Anzhi yeri değiştirilince belki de bu mevsim hazırlık oyunları dahil olmak üzere en zayıf oyununu oynadı. Kaan bazı hatalar yapsa da telafi etmesini bildi. Sakatlıktan sonra takıma dönen Mustafa dün çalışkandı. Fakat eksi formunu yakalaması için zamana ihtiyacı var. Rahmi Çelik’in oyunun ilk yarısındaki bindirmelerine ikinci yarıda şahit olamadık. Geçen hafta Mesarya SK maçında havadan rakibine geçit vermeyen Lefke savunmasına karşı Küçük Kaymaklı takımı dün yerden oynadı. Topu yükseltmedi, ayağa oynadı, hızlı çıktı ve Lefke savunmasının hazırlıksız yakalayarak golleri buldu.

LTSK’nın orta sahasında takım uyumu da bir türlü şekillenemedi. Rakip orta sahayı kalabalık tutunca Lefke takımının buradaki organizasyonu bozmuş oldu. Geçen hafta ofans yönüyle ön plana çıkan Semih rakibin bu taktiğinden olacak ki defansa kadar gelip top almaya çalıştı. Yakup’un pas oyunu içine girememesi ve top dolaştırmada ağır kalması da dikkatleri çeken diğer bir sorundu. Kasım’ın oyunundaki düşüş devam ediyor. Rakibin dünkü oyun şekli Kasım’ı bir az daha zorladı. Rakibin alan daraltması Kasım’ın hareket alanının kısıtladı. Böylece gününde olmayan Hermann’la uyumda sıkıntı yaşayan Kasım’ın pozisyon üretme şansı da ortadan kalkmış oldu.  

Lefke takımının baskılı oyun yerine dengeli oyun tercih etmesi, rakibin çıkışına olanak tanıması veya zorlaması, kalabalık olan rakip karşısında oyuna kanatlara yayması ve her iki kanadı eş zamanlı kullanabilmesi mümkün olsaydı sahadan puan ve puanlarla ayrılması söz konusu olabilirdi. Ayrıca Lefkeli futbolcuların Toygar hocanın da vurguladığı gibi hız ve telaşı da artık ayırt etmeleri lazım. Gol yenilse bile kaygı ve sıkıntı yapmadan sakin ve hızlı oynamak mümkündür. Telaş istediğini gerçekleştirmemeğe, hata yapmağa zorlar.

NOT. Dün Lefke seyircisinin rakip takım futbolcularının zaman geçirmek için yavaş hareket etme ve yerde yatmalarına büyük tepkisi vardı, özellikle rakip takım kalecisine. Sakatlanmalar dışında yapılan bu tür zaman çalma girişimlerine Lefke seyircisi tepkisinde haklıydı. Küçük Kaymaklı futbolcuların futbol kurallarına uygun fakat futbol hissiyatına uygun olmayan bu davranışlarına da hakemin izin vermemesi gerekiyordu. Maçı 5, 10 dakika uzatmak oyunu kesmek, yavaşlatmak için süre çalmanın yerini hiçbir zaman dolduramayacaktır.  

 *          *          *

Lefke Türk Spor Kulübü – Küçük Kaymaklı TSK  0 : 2

Gol: Özgür Ongun (dk.32), Obada Felix (dk. 88) - Küçük Kaymaklı TSK

Lefke Türk Spor Kulübü:

Mehmet Özeralp, Mustafa Tahsildaroğulları (78. dk. Mehmet Toros), Anzhi, Kaan Savaşkan, Rahmi Çelik, Yılmaz Çetin (46. dk. Kemal Solkanat), Yakup Esmerarslan, Semih Ünaldı, Yılmaz Şipal, Kasım Tağman, Kouao Hermann.

Yedekten oyuna girmeyenler: Ali Kurt, Batılay Uskuri, Oğuz Sonan Davutoğlu, Tuncay Kurt, Seydi Vakkas Sümer, Berk Öreç.

 258 27-09-21

  Paylaş   Tweetle   Paylaş   Paylaş   Gönder
Copyright © 2017 Doç. Dr. Elnur Ağayev | Bu sitedeki tüm görsel materyallerin hakkı saklıdır.
×
×

Avatar
Hatırla beni