"Tarihi canlı bir savaş alanı, bir ideolojik çatışma bölgesi olmaktan kurtarmamız lazım"

 

Lefkespor Sahaya İndi...

17 Mayıs’tan beri yeni sezon hazırlıklarını Lefke 16 Ağustos Zafer stadında sürdüren Lefkespor hazırlık maçında 10 Temmuz günü Hamitköy Esat Erdoğmuş stadında Hamitköyspor’la karşı karşıya geldi. Bu maç takımın hazırlık sürecinde geldiği aşamayı ve eksiklikleri görmek açısından önemliydi. Artı takıma yeniden dönüş yapan Toygar (Davulcu) hoca için de maçın önemi vardı: her ne kadar takımı tanısa da yeni durumunu da görmek isteyecekti.

Statta yerimizi aldığımızda maça yarım saat vardı. Takımlar ısınma hareketlerini yapıyorlardı. Havada yakıcı sıcaklık daha devam ediyordu. Fakat futbolcuların ısınma hareketlerinden futbolu özledikleri açık şekilde belli oluyordu.

Lefkespor sahaya aşağıdaki 11’le çıktı: Kalede Ali, savunmada Mustafa, Toros, Kaan ve Mehmet. Ortada sahada Yakup, Okan, Batılay, kanatlarda iki Yılmaz ve hücumda Zekai. Görüldüğü gibi seyircilerin alışık olmadığı 11 vardı sahada. Aslında bu 11 Toygar hocanın da bir arayış içinde olduğunu gösteriyordu. Uzun sayılmayacak bir aradan sonra Lefkespor’a dönen Toygar hoca anlaşılan futbolcuların yerlerini belirlemeye ve eksikleri bulunduğu yerlere yenilerini denemeye, alıştırmaya çalışıyordu.

Geçen yıl genelde genç takımda olan kaleci Ali bu sefer A takımda denenmektedir. İlk yarının ortalarına kadar sahada kalsa da gelecek açısından güven veren bir oyun sergiledi. İlk yarının ikinci kısmında kaleye geçen Ramazan’ın (Rambo) savunmayla iletişim kurmasına, yönlendirmeler yapmasına rağmen daha çok antremana ve çalışmaya ihtiyacı olduğu görüldü. İkinci yarıda kaleye A takım kalecisi Mehmet geçti. Bu yarıda kaleciye çok yük düşmese de zaman zaman Mehmet’in güzel kurtarışlarının şahidi olduk. Ve Lefkespor kalesinin sağlam ellerde olduğunu gösterdi.

Savunmaya baktığımızda alışık olmayan bir dörtlü vardı karşımızda. Mustafa ve Mehmet Volkan kanat beki olarak yerlerini korurken daha önceki maçlarda orta sahada gördüğümüz Toros ve Kaan bu sefer savunmaya çekilmişlerdi. Anlaşılan Toygar hoca burada bir arayış içindedir. Savunmadan Aykut’un yedekler arasında olması ve Yakup’un orta sahaya kaydırılması yeni bir savunma denemesine itmiştir Toygar hocayı. Yeni savunma hattının bir-iki pozisyon dışında bariz hatalar yapmamasına rağmen kale ve orta sahayla uyumunda zaman zaman sorunlar yaşandığı gözlemlendi. Bu da tabi ki bu savunma hattının ilk defa kurulmasından kaynaklanıyordu. İkinci yarıda Aykut’un oyuna girmesi savunmayı daha toparlar hale getirdi.

Takımın tam ekiple çalışmaya başladığı zaman Mehmet-Aykut-Yakup(Kaan)-Mustafa dörtlüsünün ilk 11’de yerlerini koruyacakları ve verimli olacakları görülmektedir. Ve tabi ki bu dörtlüden arkadaşların cezalı durumda bulunmaları halinde oynatacak futbolcu arayışını da Toygar hoca sürdürmelidir.

Orta sahaya bakıldığında Yakup’un savunmanın önünde oynadığı, Batılay’ın 10 numara pozisyonunda olduğu, Okan’ın ise 8 numara pozisyonunda oynadıkları görüldü. Eski oyunlarda da orta sahada oynadığında Yakup güvenli oyununa bu oyunda da devam etti. Okan ve özellikle Batılay’a ayrı paragraf açmak lazım. Uzun yılardır Lefkespor genç takımını ve A takımını izlerim. Bu iki sevgili arkadaşlarımızı de takip ederim. Okan’ın artık çok çabalamanın yanında oyuna yön vermede veya alan kazanmada kapasitesinin üzerine çıkması gerekmektedir. Batılay genç takım dışında A takımında çok da şans bulmuş bir oyuncu değildir. Antremanları takip ettiğimde Toygar hocanın ağzından Batılay ismini çok duyarım. Anlaşılan bizler gibi Toygar hoca da Batılay’dan bir sıçrama bekliyor. Dar kadroya sahip olan takım için Okan ve Batılay önemlidir ve kalan sürede lig için daha çok çalışmaları gerekiyor.

İkinci yarıda Toygar hoca orta sahayı daha dikine kullandığı izlenimini verdi. Savunmanın önünde Berk, orta sahada Semih ve önünde de Kasım oynadı. Sol kanatta Yılmaz Sipal ve sağ kanatta Kemal’in yer alması ikinci yarıda oyunun şeklini tamamen değiştirdi. Kanatların hareketli ve üretken olması, orta sahada Semih ve Kasım’ın eski forumlarına yakın bir oyun nümayiş ettirmeleri oyunu daha bir keyifli hale geldi. 1:0 yenik durumda olan takım 3:1 öne geçti. Kasım’ın Panenka penaltısı, Aykut’un uzun aradan sonra golle tanışması, Kemal’in takıma golle dönmesi önemlidir.

Forvet hattında Toygar hoca Zekai’de ısrar etti. Bu ısrarı doğru buluyorum. Çünkü şu andaki kadroya bakıldığında Kasım’ın yanında veya yokluğunda ileride oynayacak oyuncu seçeneği bulunmamaktadır. Dolayısıyla Zekai’nin Toygar hocanın ısrarına çalışkanlığıyla cevap vermesini bekliyoruz. Burada Kasım’a da bir parantez açmak gerekiyor. Kasım’ın eksi oyunları hatırlandığında ileride yeterli pas aldığında çok verimli olduğu bilinmektedir. Ayrıca Kasım’ın önemli bir özelliği de forvet arkasında iyi pas ve mevki kazanma varyasyonlar yapabilmesidir. İlerideki maçlarda Toygar hocanın bunun üzerinde duracağına da inanıyorum. Çünkü maçta bunun izlerini görmek mümkündü.

Maçta gençlere kısa süreliğine de olsa şans verilmesi önemliydi. Bu anlamda Toygar hoca sağbek mevkiinde Oğuz (Oğuz bu şansı daha önceki maçlarda da az da olsa aldıydı) ve Süleyman Sarı’ya yer verdi. İlk maçın heyecanı içinde tabi ki görevlerini yapmaya çalıştılar. Alkışlanmalıdır, hem sahada şans tanınan gençler ve hem de Lefkespor altyapısı. Toygar hoca bu özelliği gelenek haline getirmeli ve Lefkespor altyapısındaki yetenekli birçok gence kısa süreliğine de olsa şans vermelidir. Lefkespor genç takımı ve 15 yaş gruplarının antremanlarını izlediğimde A takımın en azından antreman ve hazırlık maçlarında yer alabilecek gençlerin olduğunu görüyorum.

Lefkespor bir hazırlık maçı yaptı. Tabi ki ligin başlamasına daha çok var. Takımdaki arkadaşlar performanslarını daha üst düzeye çıkaracaklardır. Ayrıca takıma katılacağı söylenen yeni oyuncular de takım oyununa renk katacaklardır.

Lefkespor ilk hazırlık maçıyla umut verdi…

 201 15-07-21

  Paylaş   Tweetle   Paylaş   Paylaş   Gönder
Copyright © 2017 Doç. Dr. Elnur Ağayev | Bu sitedeki tüm görsel materyallerin hakkı saklıdır.
×
×

Avatar
Hatırla beni