"Tarihi canlı bir savaş alanı, bir ideolojik çatışma bölgesi olmaktan kurtarmamız lazım"

 

Meral Özdenkçi Anı Maçı

Lefke Türk Spor Kulübü 11. hazırlık oyununda Lefke’de Kıbrıs’ın Doğu bölgesi 1. Lig takımlarından İskele’nin Gençler Birliği Spor Kulübü ile karşı karşıya geldi. Meral Özdenkçi anısına düzenlenen Anı Maçı Lefke 16 Ağustos Zafer Stadı’nda oynandı. Maçın diğer bir özelliği de uzun aradan sonra Lefke’de akşam oyununun oynanmasıydı. Bunun da etkisi olacak ki seyirci katılımı daha fazlaydı. Ve tabi ki Lefkeli futbolseverler takımlarının son durumlarını da merak ediyorlardı.

… Anısına maç düzenlenen Meral Özdenkçi (14.08.1951 - 21.06.2017) aslen Lefkeli olup İskele’de ikamet etmekteydi.  2017 yılında geçirdiği ağır ameliyat sonucu vefat etti. Özdenkçi, takımımızın eski teknik direktörü Mehmet Solkanat’ın ablası, futbolcumuz Kasım Tağman’ın halasıdır.  Meral Özdenkçi Anı Maçıı  Özdenkçi’nin vefat ettiği 2017 yılından beri her yıl lig öncesi LTSK ile Gençler Birliği Spor Kulübü arasında oynanmaktadır. Dün Meral Özdenkçi Anı Maçı’nın 4.süne şahitlik ettik (Pandemiden dolayı 2020 yılında turnuva düzenlenmemiş). Şimdiye kadar anı maçının kupalarını 2 kez Lefke takımı [(2018: LTSK- GBSK 2:1- Cihangir stadı), (2019: LTSK- GBSK 2:1- 16 Ağustos Zafer Stadı) ve 1 kez Gençler Birliği Spor Kulübü (2017: GBSK-LTSK 2:1 - Mağusa Dr Fazıl Küçük Stadı) kazanmışlardı.

Bu vesileyle Meral Özdenkçi’yi saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

*          *          *

Lefke Takımında Doğum Sancıları

Lefke takımı dün Gençler Birliği Spor Kulübü ile oynadığı oyun dâhil olmakla 11 hazırlık oyununda 1 galibiyet, 5 beraberlik ve 5 yenilgi almıştır. Tabi ki hazırlık maçlarının özellikleri ve havası düşünüldüğünde bu oyunlar lig için ölçü olamaz ve rakamlar bizlere net bir fikir vermez. Fakat bu veriler takımla ilgili net bir fikir vermese bile takımda her şeyin yolunda gitmediğinin ve sıkıntıların olduğunun izlenimini uyandırır. Ve son oyundaki oyun aslında izlenimin sahaya yansımasıydı.

Tabi ki haftada 4 gün ağır antrenman yapılması ve iki oyun oynanması futbolcuları ve teknik ekibi yorar. İlk 11’de düşünülen Kemal Solkanat’ın sakatlıktan daha dönememesi ve Aykut Esmerarslan’ın ancak bu hafta takımda yerini alması gibi dezavantajlar da bulunmaktadır. Takımı izlerken doğal olarak bunları göz önünde bulundurmak lazım. Fakat bir hafta sonra ligin başlayacak olması, özellikle dünkü oyundan sonra bazı hususlar üzerinde durmayı gerektiriyor.

Lige bir hafta kala Toygar hoca elinde oynayacak olan oyunculardan artık ilk 11’ini nerede ise belirlemiş durumda. Dünkü takım 11’i önceki oyundaki takım 11’iyle neredeyse aynıydı. Sadece sakat olan Mustafa Tahsildaroğulları yerine Aykut takımdaki yerini aldıydı. Oyuncu değişiklikleri de önceki oyundaki değişikliklerle aynıydı. Listeye sadece Yılmaz Çetin eklenmiş durumdaydı. 

Fakat bunun yanında daha önceki hazırlık oyunlarında parça parça oynanan olumlu oyunların süresinin uzatılması ve takım oyununa dönüşmesinde sıkıntılar devam etmektedir. Mevki olarak bakıldığında savunma hattında oynayacak oyuncular bellidir. Bu hatta özellikle Kaan Savaşkan’ın pas hatalarını aza indirmesi gerekiyor.

Kemal’in sakatlığından dolayı sağ kanatta iki haftadır Mehmet Toros yer almaktadır. Toros bu yıl oynadığı hazırlık oyunlarında genellikle sol bek mevkiinde oynadı. Daha önceki yıllarda sağ açık mevkide oynasa da şimdilik bu mevkie alışması için zamana ihtiyacı var. Bu mevkide alternatif olarak Seydi Sümer ve Tuncay Kurt bulunmaktadır. Lige kalan az sürede bu mevkideki sorunun giderilmesi elzemdir. Sol kanatta Yılmaz Şipal’in gün geçtikçe form grafiği yükselse de geçen yıldaki formunu daha yakalamış değildir.

Orta sahanın beyni pozisyonunda olan Semih Ünaldı çırpınmaya devam ediyor. Son oyunlardaki oyunuyla bal yapmayan arı pozisyonundaydı. Çok koşuyor, çok mücadele ediyor ve çok yoruluyor. Fakat önceki oyunlardaki verimli pasları azalmıştır. Bu daha önceki yazılarda da ifade edildiği gibi ona “top taşıyıcıların” olmamasıyla açıklanabilir.  Orta sahanda Semih gibi bir oyuncun varsa mevkiinde beyin rolünü oynaması için yükünü hafifletmek zorunluluğu vardır. Ayrıca oyunu kanatlara açmak da orta sahanın daha rahat hareket etmesini sağlayabilir. Burada belki de oyunun boyunu kısaltıp enine oynamak fayda verecektir.

Hermann konusundaki soru işaretleri ikinci oyununda da devam etti. Takımla uyumunu daha bulmuş değildir. Aslında bu yönde olumlu izlenimler de vermemektedir. Son iki oyunda Kasım Tağman’daki düşüşü daha Hermann’la sağlayamadığı uyumsuzluğa da bağlamak mümkündür. Hermann’da ısrar etmekle beraber daha önce bu mevkide denenen Yılmaz Çetin ve belirli sürelerle Seydi’ye de şans vermek gerekecek.

Son oyunda takım oyunundan ve oyun organizasyonundan uzak bir görüntü vardı. Takım geçiş oyunlarında başarılı değildi. Bu anlamda özellikle 2 bölgede sıkıntılar yaşandı. Bu bölgede sıkıntı doğunca da geriden ileriye “top dikme” taktiğine geçildi. İleride ise bu topu indirecek, kontrol edecek teknikte oyuncu bulunmamaktadır. Ayrıca ileriye doğru top atışlarında da hızlı hareket etme yerine nerede ise rakip takımın savunmaya yerleşmesi bekleniyor ve bu zaman arkada top çevriliyor. Böyle olduğu durumda da rakip takım savunması yerleşmiş oluyor ve yerleşmiş takıma karşı oynamak zorunda kalınıyor. Tabi ki burada ileriye “top dikme”den bahsederken rakip savunma arkasına oyuncu kaçırma kastedilmemektedir. Çünkü o tamamen başka bir anlayışı ve pas tekniğini gerektiriyor.  

Lefke takımının son oyunlarda yaşadığı sıkıntıları takımın lig öncesi oluşturulmak istenen oyun şablonunun doğum sancıları şeklinde de okumak mümkündür. Her ne kadar olumlu oyun izlemesek de yukarıda ifade edilen dezavantajları dikkate alarak Lefke takımından umutlu olmaya devam ediyoruz. Çünkü kaliteli oyunculara sahibiz ve bir az önce “helvanın pişmesini” bekliyoruz. Lige az bir sürenin kaldığı bu dönemde Lefke takımında doğum sancısının uzun sürmemesini diliyoruz.

Lefke Türk Spor Kulübü - Gençler Birliği Spor Kulübü 0 : 1

Goller: Sertan Kurukafa (dk. 5)  - GBSK    

Lefke Türk Spor Kulübü:

Mehmet Özeralp (46. dk. Ali Kurt), Anzhi, Aykut Esmerarslan (59. dk. Yılmaz Çetin), Kaan Savaşkan, Rahmi Çelik, Mehmet Toros, Yakup Esmerarslan (71. dk. Aziz Özsakallı), Semih Ünaldı (85. dk. Berk Öreç), Yılmaz Şipal (81. dk. Seydi Sümer), Kasım Tağman, Kouao Hermann (86. dk. Batılay Uskuri).

Yedekten oyuna girmeyenler: Berhan Gümüşhan, Salih Beyoğlu, Serdal Sümer, Şevket Us, Oğuz Davutoğlu, Umut Gurban, Mert Akbatu, Tuncay Kurt.

 208 11-09-21

  Paylaş   Tweetle   Paylaş   Paylaş   Gönder
Copyright © 2017 Doç. Dr. Elnur Ağayev | Bu sitedeki tüm görsel materyallerin hakkı saklıdır.
×
×

Avatar
Hatırla beni