"Tarihi canlı bir savaş alanı, bir ideolojik çatışma bölgesi olmaktan kurtarmamız lazım"

 

Seydi’nin Günü…

Lefke Türk Spor Kulübü 9. hazırlık oyununda Lefke’de Baf Ülkü Yurdu takımı ile karşı karşıya geldi. Oyun Lefke 16 Ağustos Zafer Stadı’nda oynandı.

Dün oyuna giderken doğrusu kendim de ne yazacağımı merak ediyordum. Bundan dolayı da, Lefkespor oyunları beraber izlediğim ve yorumlarını önemsediğim oğlum Ferda’yla bazı konuları tartıştık. Çünkü hazırlık maçı olduğundan ve ayrıca nerede ise takımın yarısının sakat olmasından dolayı keyifli bir oyun olacağını beklemiyorduk. Bir az da oyunun istatistikleri üzerinde durmayı kararlaştırdık. Fakat oyunu izledikten sonra istatistiklerden vazgeçtim ve oyun süresince aldığım kısa kısa notlar üzerinden yürüme kararı aldım. Çünkü yazılması gereken bazı notlarım var. Umarım ilerideki yazılarımda Lefkespor’un maç istatistik verileri üzerinde duracağım.

Öncelikle Baf Ülkü Yurdu’nun oyunu 4:3 skorla kazandığını belirtelim. İyi ve genç bir takım kurmuşlar. Lige daha hazır olmasalar da göze hoş giden bir oyun sergiliyorlar. Özellikle yabancı kontenjanından kadrolarına kattıkları Osita Obiekwe’nin bu yıl çok iş yapacağı görülüyor. Sağ, sol açık ve hücumda olumlu oyun sergiledi. Yoktan goller var etti. Daha ilk oyununda Baf Ülkü Yurdu’nun 3 golünün altına imzasını attı. Baf Ülkü Yurdu’na ve Osita’ya başarılar diliyorum.

Stadyuma geldiğimizde ilk karşılaştığımız sevindirici olay Kaan Savaşkan’ın takımı bıraktım dedikten veya daha doğru ifadeyle antrenmanlara ara verdikten 12 gün sonra geri dönmesiydi. Savunmada kendisine ihtiyaç duyulduğu ve Toygar hocanın üzerinde ısrar ettiği Kaan’ın takıma dönmesi iyi olmuştur.

Anzhi hazırlık oyunlarında dün ikinci oyununu oynadı. Geçen oyunda savunmada verdiği özgüveni dün de devam ettirdi. Yeni mevsimde savunmanın vazgeçilmezlerinden olacağını her geçen gün yükselttiği performansıyla göstermektedir.

Geçen hafta sakat olan oyunculardan Mehmet Özeralp dün takımdaki yerini aldı. Aykut Esmerarslan, Mehmet Volkan, Mehmet Toros, Kemal Solkanat ve onlara eklenen Yakup Esmerarslan, Rahmi Çelik’in sakatlıkları devam ediyor. Haftada yapılan 4 antrenmana haftada iki oyun da eklenince yüklenmeden dolayı sakatların sayı artmaktadır. Toygar hoca bu durumu göz önünde bulundurmuş olacak ki hafta sonu ligin yeni ekibi Mesarya ile olan oyunlarını iptal ettirmiş. Umarız sakat oyuncular da kısa sürede iyileşip takımdaki yerlerini alacak ve lig öncesi Lefkespopr’un ilk 11’in son hazırlık oyununu izlemiş olacağız.

Yılmaz Şipal’in sakatlıktan döndükten sonra gün geçtikçe performansı yükselmektedir. Eski günlerini daha yakalamamış olsa da dün orta sahadaki çalışkanlığı notlarım arasında yerini almıştır. Yine Yılmaz Çetin’i de benzer şekilde vurgulamak gerekiyor. Düzkaya KOSK oyununda yedekte girdikten sonra (golünü de yazdıydı o oyunda), Girne Halk Evi ve dünkü oyunda hoca onu Kasım’ın önünde hücum hattında denedi. Çünkü bu mevkide daha önceki günlerde de vurguladığımız gibi takımda eksiklik bulunmaktadır. Ve Toygar hoca bünyesinde olan oyuncuları zaman zaman burada denemektedir. Yılmaz hızından dolayı bu mevki için uygun birisi olarak gözüküyor. Fakat teknik ve zamanlama yönünden şimdilik eksiklik yaşamaktadır. Bunları da tamamlayacak güçtedir. Yine takımın orta sahasında Semih Ünaldı’yı da özellikle vurgulamak lazım. Tekniği, becerisi, oyun anlayışı, futbol zekâsıyla dün ikinci yarıda sahaya girdikten sonra takımı hareketlendiren isim oldu.

Dünkü oyunda iki isim üzerinde özellikle durmak lazım. Bunlar Kasım Tağman ve Seydi Sümer’dir.

 Dün takımın her üç golünde de Kasım’ın imzası vardı. Bir gol attı, iki de gol pası verdi, gol attırdı. Bu anlamda Toygar hoca Kasım’ı hücum arkasında oynattığı ve hücum hattı için tekniği, fiziği ve hızı iyi olan bir oyuncu bulduğu takdirde Lefkespor gollü oyunlar sergileyecektir. Takım gol sıkıntısı yaşamayacaktır. Bu arada hücum hattı için bahsettiğim özelliklere sahip yabancı bir oyuncunun Kıbrıs’a getirildiğinin ve yakında Karadağ’da antrenmanlara çıkacağının duyumunu da aldık.

Dünkü oyunda izler bırakan bir de Seydi Sümer vardı. Seydi’yi Lefkespor 15 yaş grubu ve genç takımdan beri izliyorum. Hızlı ve top tekniği olan bir oyuncu. Fakat takım oyunlarında topu ayağında fazla tutan, pas atmayan bir oyuncu olarak tanındı. Doğrusu bu özelliklerinden dolayı ben dâhil oyunları izleyen çok insanın tepkisini çekti. Kendisiyle konuştuğumda ise oyunda yalnız bırakıldığından, doğru bir oyun kombinasyonu içinde yer almadığından bahsederdi.

Toygar hoca şimdiye kadar 4 hazırlık oyununda kendisine şans tanıdı. Özellikle Düzkaya oyununda oyuna girdikten sonra hızından bahsettirmişti. Şimdiye kadar 4 oyunda 37 dakika süre alan Seydi dün hocadan 45 dakika süre aldı ve bu süre içinde sağ açıkta hücuma yönelik en güzel oyununu oynadı. Dar mekâna sıkışma yerine geniş alanı sevdiğini gösterdi. Kasım’ın savunma arkasına attığı toplardan ikisini hızını ve tekniğini kullanarak gol yaptı. Doğrusu Seydi’nin A takımında attığı bu ilk goller bizlerin de sevinçten gayri ihtiyari olarak yerimizden fırlamamıza neden oldu. Seydi’yi tebrik eder, başarılar dilerim.

Dünkü oyunda gözlemlenen bazı eksiklikleri de vurgulamak lazım. Savunmada uzun süre pasların yapılması olumlu karşılanırken zaman zaman neyin hazırlığı olduğu anlaşılmamaktadır. Sadece rakip savunmanın arkasına oyuncu kaçırmanın hazırlığı mı? Bu anlamda özellikle dün ilk yarıda orta sahayla bir kopukluk vardı. İkinci yarıda bundan vazgeçildi.

Orta saha oyuncularının özveriyle mücadele etmelerine rağmen Semih’in sahada olmaması bu mevkide organizasyon eksikliğine neden oluyor. Semih’ten eksik kaldığımız oyunlar için bu mevkide varyasyonlar düşünmemiz lazım.

Hücuma kalkışıldığında orta sahada yaşanan top kaybı takımımız için tehlikeye dönüşüyor ve çoğu zaman da kalemizde golle sonuçlanıyor. Buna dikkat edilmesi lazım.

Tabi ki hazırlık oyunlarından bahsediyoruz. Bu oyunlarda takımların artı ve eksik yönleri mutlaka olacaktır. Artıları çoğaltmak, eksikleri azaltmak umuduyla…

 

Lefke Türk Spor Kulübü – Baf Ülkü Yurdu 3:4

Goller: Kasım Tağman (dk. 55), Seydi Sümer (dk. 58, 65) - LTSK     

Osita Obiekwe (dk. 22, 78, 81), Onur Konuğuş (dk. 39), - BÜY

Lefke Türk Spor Kulübü:

Mehmet Özeralp, Oğuz Davutoğlu (47. dk. Umut Gurban), Anzhi (79. dk. Şevket Us), Kaan Savaşkan (74. dk. Serdal Sümer), Mustafa Tahsildaroğulları (79. dk. Mehmet Çakıl), Yılmaz Şipal, Aziz Özsakallı (73. dk. Berk Öreç), Batılay Uskuri (46. dk. Semih Ünaldı), Tuncay Kurt (46. dk. Seydi Sümer), Kasım Tağman (79. dk. Mert Akbatu), Yılmaz Çetin.

Yedekten oyuna girmeyenler: Ali Kurt, Salih Beyoğlu, Ramazan Baytekin, Berhan Gümüşhan, 

 

 311 26-08-21

  Paylaş   Tweetle   Paylaş   Paylaş   Gönder
Copyright © 2017 Doç. Dr. Elnur Ağayev | Bu sitedeki tüm görsel materyallerin hakkı saklıdır.
×
×

Avatar
Hatırla beni