"Tarihi canlı bir savaş alanı, bir ideolojik çatışma bölgesi olmaktan kurtarmamız lazım"

 

Tağmanların Anı Maçı…

Lefke Türk Spor Kulübü 12. ve lig öncesi son hazırlık oyununda Lefke’de Mağusa bölgesinin 1. lig takımlarından Çanakkale Spor Kulübü ile karşı karşıya geldi. Yıltan Tağman ve Elmas Tağman anısına düzenlenen Anı Maçı Lefke 16 Ağustos Zafer Stadı’nda oynandı.

Yıltan Tağman (12 Nisan 1967-20 Temmuz 1995) ve Elmas Tağman (14 Ekim 1956-9 Ocak 2016) Anı Maçlarının tarihi bir geçmişi vardır. Bu anı maçlarına Yıltan Tağman’ın 1995 yılında bir trafik kazasında hayatını kaybetmesiyle başlanmıştır. Lefke Türk SK’da yetişmiş olan Yıltan Tağman daha sonra Lefkoşa’nın Gençlik Gücü TSK takımına transfer olmuştur. Uzun yıllar bu takımlarda hizmet etmiştir. Vefatından sonra başlatılan Anı Maçı genelde Yıltan Tağman’ın formalarını giydiği iki takım -Lefke TSK ve Gençlik Gücü TSK- arasında yapılmıştır. Ama bazı yıllar bu geleneğin bozulduğu olmuştur. Örneğin 2011 yılındaki anı maçı Yıltan Tağman’ın doğup büyüdüğü yerde Denizli Bilal İyigün Stadı’nda Denizli SK ve Lefke TSK arasında oynanmıştır. Dolayısıyla bu yıl de bu geleneğin bozulduğuna şahit olduk ve anı maçı Çanakkale SK ile oynandı. Lefke TSK’da ve bir ara Gaziveren SK’nın da formasını giymiş ve aynı zamanda futbolu bıraktıktan sonra uzun yıllar Lefke TSK’da yöneticilik yapmış Elmas Tağman’ın 2016 yılında vefatından sonra anı maçının ismi Yıltan Tağman ve Elmas Tağman Anı Maçı olarak tescillenmiştir. Şimdilik elimizde bu anı maçlarının tüm verileri olmasa da, 2020 yılında pandemiden dolayı düzenlenmediğini düşünürsek, bu yılkı anı maçının 26.sı olduğunu tahmin ediyoruz (Elmas Tağman’ın vefatından sonraki 5. Anı Maçı).

Son 8 yıllık Anı Maçlarına göz atıldığında Lefke TSK’nın bu maçlarda bariz üstünlüğü bulunmakta ve bu maçları çok önemsediği görülmektedir. Son 8 Anı Maçı’nda 7 kez Lefke TSK [(2013: LTSK-GGTSK 4:0), (2014: LTSK-GGTSK 3:2), (2015: LTSK-GGTSK 4:1), (2016: LTSK-GGTSK 2:1), (2017: LTSK-GGTSK 4:1), (2019: LTSK-GGTSK 2:1), (2021: LTSK-Çanakkale SK 5:3) ve 1 kez de Gençlik Gücü TSK [(2018: LTSK-GGTSK 1:1 (penaltılardan: 2:5)] kupayı kazanmışlardır. 2013 yılında 4:0 biten oyunda Kasım Tağman’ın attığı 4 gol tarihe geçmiştir.

Bu vesileyle Yıltan Tağman ve Elmas Tağman’ı saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

*          *          *

Lefke TSK Pazar günü Mesarya SK deplasmanında sezonu açacak. Dolayısıyla sezon öncesi son hazırlık oyunu olan Çanakkale SK oyunu önem taşıyordu. Her ne kadar Çanakkale SK bir alt ligde olsa ve lige hazır olmasa da Lefke TSK’nın ne oynayacağı, hatlar arası iletişim, geçişler ve daha önceki oyunlarda görülen eksikliklerin giderilip giderilemediği merak konusuydu.

Lefke TSK sahaya artık alışık olan 11’iyle çıktı. Sadece Rahmi Çelik ve Kemal Solkanat ilk 11’de değillerdi. Kemal Solkanat’ın sakatlığı geçmekte ve artık takımla antrenmanlara çıkmaktadır. Son hazırlık oyunu öncesi takımda sakat oyuncu bulunmamaktaydı.

Lefke takımı oyunu geriden kurarak, ayağa pas yaparak çıkmaya çalıştı. Bu anlamda pas yüzdeleri olumluydu. Ayrıca oyuncular arasındaki yardımlaşma da dikkati çekti. Savunma ve orta saha arasında geçişlerde sıkıntı yaşanmadı. Daha önceki oyunlarla kıyasta orta saha daha kalabalık tutuldu ve kanatlar etkin kullanılmaya çalışıldı.

Oyun olumlu paslar ve kanatlardan bindirmelerle gelişirken savunmadaki anlık dikkatsizlik rakip takıma golü kazandırdı. Buna rağmen savunmadaki pas hatalarının önceki oyunlara göre azaldığı dikkati çekti.

Takımın baskılı oyunu önce skoru eşitlemeye ve daha sonra öne geçmeye yetti. Burada vurgulamak gerekiyor ki takımımız önde bastığı ve rakip takım çıkmakta zorlandığı zaman daha bir verimli oynamaktadır. Aynı zamanda izleyiciye de hoş gelen bir oyun oynanmış oluyor. Bunu yaparken tabi ki orta saha ve savunmayla beraber takım halinde hareket edilmesi önemlidir.

Lefke TSK oyunda 10 kez ofsayt pozisyonuna düştü. Bu hazırlık oyunlarında bir oyunda izlenen en yüksek rakamdı. Buna neden de rakip savunmanın çizgi halinde oynaması ve orta sahayla hücum futbolcularımız arasındaki paslarda zamanlama hatası yapılmasıydı. Bu yüzdeye dikkat etmek gerekiyor.

Dünkü oyunda 5 gol atılsa da hücum hattında sorunların çözüldüğünü söylemek zordur. Bazı goller rakip savunmanın basit hatalarından kaynaklandı. Hermann’ın takımda ilk gölünü atması gelecek oyunlar açıcından moral bulması için önemliydi. Ama daha hücum hattındaki varvasyonlar içinde verimli yerini alamamıştır.

Kasım’la ilgili bir not düşmekte de fayda vardır. Dünya futbolunda “Panenko penaltısı” diye bir olgu varsa, Lefke takımında da “Kasım’ın golü” diye bir gerçeklik var. Savunmanın arkasına koşu yaparak aldığı topu yumuşak vuruşla kalecinin başı üzerinde kaleye atıştır bu. Dünkü oyunda Kasım bunu üç defa denedi ve ikisinde başarılı oldu.

Tabi ki bu oyun lig için bir ölçü olamaz. Ligin havası ve ciddiyeti farklıdır. Tecrübeli ve yetenekli oyunculardan oluşan Lefke TSK umarız hazırlık oyunlarında parça parça ortaya koyduğu olumlu oyununu Pazar günü Mesarya’da 90 dakikaya yayacak ve lige 3 puanla başlayan taraf olur.  Başarılar diliyoruz.

Lefke Türk Spor Kulübü – Çanakkale 5 : 3

Goller: Kouao Hermann (dk.35), Yılmaz Şipal (dk. 42, 64), Kasım Tağman (dk. 68, 73)   - LTSK

Yunus Kalaycı (dk. 14, 55), Ekrem Zabitler (dk. 84) - Çanakkale     

Lefke Türk Spor Kulübü:

Mehmet Özeralp (46. dk. Salih Beyoğlu), Anzhi, Aykut Esmerarslan (72. dk. Mustafa Tahsildaroğulları), Kaan Savaşkan, Mehmet Toros (89. dk. Umut Gurban), Yılmaz Şipal (76. dk. Batılay Uskuri), Yakup Esmerarslan (69. dk. Aziz Özsakallı), Semih Ünaldı (74. dk. Berk Öreç), Yılmaz Çetin (79. dk. Seydi Sümer), Kasım Tağman, Kouao Hermann (46. dk. Tuncay Kurt).

Yedekten oyuna girmeyenler: Ali Kurt, Berhan Gümüşhan, Oğuz Davutoğlu, Şevket Us, Serdal Sümer, Ramazan Baytekin, Mert Akbatu, 

LTSK Oyunlarından Bir Anı…

LTSK’nün efsanevi oyuncusu Raif USKURİ anlatıyor:

“1980’lerde Boğaziçi’nde maç yapıyoruz. Türker Heper isminde bir hakem vardı. Rahmetlik Osman Tumbo (Solkanat) şutu çekti ve golü attı. Kalenin arka kısmında ağların bağlandığı demir direkler vardı o zamanlar. Top resmen kaleye girdi yani. Ama o direklere dokunarak geri döndü, kaleden çıktı. Osman Tumbo kendisi seviniyor ama hakem gol düdüğünü çalmıyor. Ben de öyle penaltı noktasında duruyorum. Osman Tumbo vurduğu top kale içindeki direğe değip geri çıkınca önüme kadar geldi. Ben de bir daha vurdum golü attım. O zaman Türker Heper bastı düdüğe gösterdi orta sahayı. Osman Tumbo’ya dedim, kusura bakma gardaş bu gol benim. Vallahi dedi, vurmasan vermeyecekti.”  / 11.09.2021   

 269 16-09-21

  Paylaş   Tweetle   Paylaş   Paylaş   Gönder
Copyright © 2017 Doç. Dr. Elnur Ağayev | Bu sitedeki tüm görsel materyallerin hakkı saklıdır.
×
×

Avatar
Hatırla beni