"Tarihi canlı bir savaş alanı, bir ideolojik çatışma bölgesi olmaktan kurtarmamız lazım"

 

Kıbrıs’ın Değerlerinden Salahi Sonyel

Kıbrıslı Türk tarihçi Salahi Ramadan Sonyel’in ismini Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora yaptığım dönemlerde Milli Mücadele derslerinde duymuştum. Faydalanmıştım. Türk Kurtuluş Savaşı üzerine 2 ciltlik kitabını Hasan Celâl Güzel beyin kütüphanesini taşırken görmüştüm ve ne yalan söyleyeyim, aşırmıştım. Okuduğumda çok doyurucu bulmuştum kitabı. Ondan sonra Salahi Sonyel ismi benim için bir sembole çevrilmişti.

Mart 2002 yılında Ankara’da Büyük Anadolu Oteli’nde Yeni Türkiye Araştırma Merkezi’nin yayınladığı 37 ciltlik Türkler projesinin tanıtımında ilk defa kendisiyle tanışma şansım oldu.

Salahi hocam, yanılmıyorsam entelektüel çevreden tanıdığım üçüncü Kıbrıslı Türkü’ydü. Daha önce Yeni Türkiye yayınlarını Yakın Doğu Üniversitesi Kütüphanesi için takip eden kütüphane müdürü Behzat[Gürsel] beyle telefon konuşmalarımız olmuştu. Behzat bey çalıştığım derginin yayınlarını takip eder ve her yeni yayını mutlaka kütüphanelerine kazandırmak isterdi. Muhabbetini çok sevmiştim. Bundan dolayı da bir gün Kıbrıs’a yolum düşerse mutlaka kendisini ziyaret edeceğim diyordum. Ama onca yıl Kıbrıs’ta bulunmama rağmen ziyaret etme şansı bulamayacak ve daha sonra arkadaşlardan vefat ettiği haberini  duyacaktım. Allah rahmet eylesin…

İkinci karşılaştığım şahıs değerli Harid Fedai hocamdı. Yeni Türkiye dergisinin 12 ciltlik Osmanlı eserinde yazısı yayınlanmıştı. Yeni Türkiye dergisinde gelişinde tanışmıştık. Osmanlı eserinin Kıbrıs’a gönderimini organize etmiştik. Yılar sonra Kıbrıs’a geldiğimde kendisiyle yakından tanışacak ve faydalanacaktım. Ekim 2017 yılında vefat ettiğinde cenazesine katılmış ve çok üzülmüştüm.  

Salahi Sonyel tanıştığım üçüncü Kıbrıs Türkü oldu. Tanıştığım bu entelektüel Kıbrıslı Türklerin efendilikleri yanında konuştukları Kıbrıs Türkçesi çok dikkatimi çekmişti. Öyle bir şirinlik hissetmiştim ki...

Tanıtım toplantısında Salahi Sonyel hocayla eski fotoğraf makinemle bir resim de çektirmiştik. Geçen gün arşivi kurcalarken o resme rastladım...

Uzatmayım, bilmem ki kaç Kıbrıslı Türkü Salahi Sonyel’i ve benzeri Kıbrıslı Türk değerlerini tanıyor. Kişilikleri ve çalışmalarıyla ilgili eserler yazıldı mı?

Değerli Prof. Dr. Ali Satan hocamın değerlendirmesini yerinde buluyorum:

“Salahi Bey çok çalışkan bir tarihçiydi. İngiliz arşivlerinde çalışırdı. Türkiye, Kıbrıs tarihi hakkında çok kıymetli eserler yazdı. Eserleri Türk Tarih Kurumu tarafından basıldı. Bazı kitapçıkları da Kıbrıs cemiyetleri tarafından yayınlandı. Belki onların derlenip kitaplaştırılması lazım. Genç bir arkadaş ilgilense iyi olur…”

Salahi Ramadan Sonyel hocayı rahmetle anıyorum…

 443 07-04-21

  Paylaş   Tweetle   Paylaş   Paylaş   Gönder
Copyright © 2017 Doç. Dr. Elnur Ağayev | Bu sitedeki tüm görsel materyallerin hakkı saklıdır.
×
×

Avatar
Hatırla beni